Wystawa pokonkursowa XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023
Powrót do listy imprez

Wystawa pokonkursowa XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023

Wystawa pokonkursowa XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023

Wystawy, spotkania

godz. 19:00
8 maj 2024 - 7 cze 2024

Bilety

Darmowe

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023
Wystawa pokonkursowa
8 maja – 7 czerwca 2024 r.
Galeria Test
ul. Marszałkowska 34/50
00-554 Warszawa
telefon: 22 622 66 83,
e-mail: [email protected]
Wernisaż: 8 maja (śr.) 19:00
wstęp wolny

Wystawa pokonkursowa XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 to wyjątkowa ekspozycja prac kilkudziesięciu artystów z różnych środowisk twórczych z całej Polski, zarówno doświadczonych artystów o dużym dorobku twórczym, jak i młodych, dopiero wkraczających na drogę artystycznej kariery. Wystawę wyróżnia ogromna różnorodność formalna i stylistyczna prezentowanych dzieł: rysunki realistyczne, metaforyczne, liryczne, abstrakcyjne, zwracające uwagę mistrzowskim warsztatem, powstające w wyniku spontanicznego gestu i o dużej sile ekspresji. Celem organizowanego od trzydziestu lat konkursu jest nadal rejestrowanie współcześnie istniejących zjawisk artystycznych oraz umożliwienie prezentacji dorobku artystów w zakresie rysunku. Organizowanie konkursu co trzy lata miało i ma na celu prezentację kształtowania się nowych tendencji i zjawisk w sztuce.

Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs organizowany od 1993 roku przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Do udziału w wystawie XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 jury zakwalifikowało 112 prac 57 artystów.

Laureatem Grand Prix XI edycji Triennale został Dominik Woźniak za zestaw trzech rysunków Wężowiec umiarkowany, Mały owocnik słonecznikowy, Wejście do jednostki strukturalnej. Jury, któremu przewodniczył prof. Dariusz Kaca z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w uzasadnieniu podkreśliło bogactwo wyobraźni artysty i jego wyjątkowe umiejętności warsztatowe.
Pierwsza nagroda trafiła do Keiji Matsumoto za dwie prace Fujin, Raijin. Autor tytułami nawiązuje do mitologii japońskiej i w swoich kompozycjach odwołuje się do symboliki bogów wiatru i gromu.
Drugą nagrodę otrzymała Emilia Pitucha za tryptyk Dotykiem widzę więcej I, Dotykiem widzę więcej II, Dotykiem wiedzę więcej III. Prace o niezwykłej sile oddziaływania inspirowane są alfabetem Breille’a i osobistymi doświadczeniami.
Trzecią nagrodę przyznano Marcie Kawiorskiej za zestaw prac Kompozycja P I, Kompozycja P II, Kompozycja P III. Tematem tego cyklu stały się geometryczne kształty umieszczone w nieokreślonej, iluzorycznej przestrzeni.
Ponadto jury przyznało pięć wyróżnień dla: Anny Ciszek, Mateusza Domeradzkiego, Sławomira Ćwieka, Jarosława Grulkowskiego oraz Joanny Janowskiej-Augustyn.

XI edycja Triennale została poświęcona pamięci dr Bożeny Kowalskiej, zmarłej w czerwcu 2023 roku wybitnej historyczki, teoretyczki sztuki, przewodniczącej jury czterech edycji lubaczowskiego Triennale. To jej autorytet i pióro sprawiły, że o lubaczowskim Triennale było głośno, a konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem artystów.

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 objęte było patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Autor grafiki użytej w artykule: Jarosław Grułkowski, New World Order

Inne imprezy