Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii
Powrót do listy imprez

Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii

Wystawa Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii

Wystawy, spotkania

godz. 12:00
23 lut 2024 - 19 maj 2024

Bilety

Darmowe

Wystawa prezentująca twórczość Henryka Luli, artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, odbędzie się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Ekspozycja obejmuje ponad 100 unikatowych obiektów, ukazując pełne spektrum dzieł tego wybitnego artysty, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, w oparciu o warsztat i medium ceramiki.

Wystawa, zatytułowana "Ceramika. Sztuka materii", podkreśla wątek materii jako głównego tematu artystycznego oraz ideowy przekaz Luli na temat roli materii w sztuce. Prezentowane prace ukazują ręcznie wykonane, unikatowe obiekty, takie jak muszle, butle, patery, baniaki, formy płaskie, okrągłe, wklęsłe i wypukłe. Wszystkie te dzieła odzwierciedlają autonomiczne arcydzieła, gdzie kolory i faktury, wypracowane na etapie szkliwienia i wypalania, współtworzą ich integralność.

Wystawa ukazuje również zaangażowanie Henryka Luli w rekonstrukcję renesansowego dzieła sztuki ceramicznej, jakim jest "Wielki Piec" z Dworu Artusa w Gdańsku, mającego znaczenie dla europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 22 lutego 2024 roku o godzinie 19:00, a ekspozycja potrwa od 23 lutego do 19 maja 2024 roku. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Jóźwiak-Moskal.

Link do wystawy: https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/henryk-lula-ceramika-sztuka-materii

Inne imprezy