Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w MPW
Powrót do listy imprez

Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w MPW

Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w MPW

Wystawy, spotkania

godz. 09:00
3 sie 2023 - 23 lip 2024

Bilety

20 - 30 zł

Muzeum Powstania Warszawskiego prezentuje nową wystawę zatytułowaną „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” jako jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ekspozycja będzie dostępna od 3 sierpnia 2023 do 23 lipca 2024 roku.

"II wojna światowa, okupacja, Powstanie Warszawskie – trudne doświadczenia sprawiły, że podróż kobiet tamtego czasu była niebezpieczna i nieprzewidywalna. Jednak w opowieściach o wojnie, a także w historii i pamięci o przeszłości najczęściej nie było miejsca na to, co kobiece – tylko dzielność mężczyzn dawała przepustkę do podręczników; kobiecość kojarzyła się z tym, co błahe. Tymczasem kobieca opowieść jest równie ważna – nie możemy w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu."

Walka kobiet w Powstaniu miała miejsce zarówno na froncie, jak i w codziennym życiu powstańczym. Kobiety zabijały, umierały, przetrwały i pamiętały. Opowieść kobieca jest równie ważna jak męska, a zrozumienie wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim nie byłoby pełne bez uwzględnienia tej perspektywy. Wystawa „Podróż bohaterek“ przenosi nas w podróż śladami tych bohaterek. Postacie mityczne (Demeter, Atena, Hestia, Hera, Artemida, Persefona, Afrodyta, Mnemosyne) wskazują nam drogę, patronując różnym grupom Powstańczyń, a każda z nich otrzymuje własną przestrzeń na wystawie.

Wstęp na wystawę jest wliczony w cenę biletu do Muzeum Powstania Warszawskiego

Inne imprezy