Tajemnicze Rzeźby Zwierząt na Hotelu Marriott
Źródło: mat. prasowe

Tajemnicze Rzeźby Zwierząt na Hotelu Marriott

To wprowadzenie do Wystawy Idy Karkoszki "Let’s watch"

Kulturalne

Dodany: 19 października 2023, 18:31

Ostatnie zmiany: 19 października 2023, 18:32

  • Na dachu Hotelu Marriott w Warszawie pojawiły się rzeźby zwierząt - świni, kruka i szczura, które są częścią nadchodzącej wystawy Idy Karkoszki w Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition, bazującej na projekcie "Let's watch humans die..." z 2020 roku.
  • Projekt skupia się na rzeźbach zwierząt jako świadkach destrukcyjnych działań ludzi na środowisko i społeczeństwo, a rzeźby te były wcześniej prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
  • Ida Karkoszka, znana z angażowania w swojej sztuce realistycznych wizerunków zwierząt, stawia w centrum uwagi problematykę przemocy, niesprawiedliwości i wpływu ludzkości na środowisko.

Na dachu Hotelu Marriott w Warszawie wyróżniają się rzeźby: świni, kruka i szczura. Ich umieszczenie jest zapowiedzią nadchodzącej wystawy Idy Karkoszki zatytułowanej "Let’s watch", która będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition.

W 2020 roku artystka zainicjowała projekt „Let's watch humans die...". Składał się on z serii zdjęć, na których te zwierzęta obserwują konsekwencje działań współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego w Polsce. Te same rzeźby, jako cichy wyraz protestu, były wcześniej prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku podczas pandemii.

"Chciałam ukazać te rzeźby jako świadków naszych działań - milczących, ale potężnych w swej obserwacji" - wyjaśnia Karkoszka. "Ten projekt ewoluował, skupiając się na tym, jak te zwierzęta patrzą na nas z góry, śledząc skutki naszych działań."

Ida Karkoszka, współpracując z zespołem składającym się m.in. z Igora Haloszki i Michała Szymela, udokumentowała wpływ ludzkości na środowisko. Wystawę w Hotelu Marriott uzupełnią odlewy rzeźb, prace wideo i fotografie, ukazujące roczną podróż artystki i jej dzieł wśród miejsc zniszczonych przez człowieka.

Paweł Brylski, kurator wystawy, komentuje: "Choć nazwa wystawy może sugerować, że to my patrzymy na rzeźby, to tak naprawdę to one obserwują nas. Odwrócenie tych ról jest śmiałym zabiegiem artystycznym stosowanym przez Idę, mającym na celu zwrócenie uwagi na kryzys empatii w naszym świecie."

Ida Karkoszka, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, jest znana ze swojego zdecydowanego podejścia do przemocy i niesprawiedliwości. Jej prace często angażują realistyczne wizerunki zwierząt w misję zmiany społecznej. Nie tylko przemyślała swoje prace w galeriach, ale także w przestrzeni publicznej, dając rzeźbom społeczny głos, jak w przypadku wciągnięcia rzeźby konia na szlak do Morskiego Oka w proteście przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w turystyce.