Nocny pożar pustostanu przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza
Źródło: fot. kpt. Karol Adamiak - JRG 13

Nocny pożar pustostanu przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza

Społeczne

Dodany: 06 listopada 2023, 21:07

Ostatnie zmiany: 06 listopada 2023, 21:08

W nocy z 5 na 6 listopada 2023 roku, tuż po godzinie 2:00, służby ratownicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 13 zostały zaalarmowane o pożarze opuszczonego budynku przy ulicy Juliana Ursyna Niemcewicza. Natychmiastowe działania podjęte przez pierwszy przybyły na miejsce zastęp wykazały, że drewniana konstrukcja była w pełni ogarnięta ogniem.

Komenda na miejscu, po przeprowadzeniu kompleksowego rozpoznania sytuacji, potwierdziła, że budynek był odłączony od wszelkich mediów. W pierwszej kolejności strażacy skupili się na zabezpieczeniu terenu wokół pożaru oraz rozpoczęli gaszenie płomieni, wykorzystując dwie linie gaśnicze skierowane na palący się obiekt od północy i wschodu. Przybycie dodatkowych jednostek wsparcia umożliwiło rozszerzenie akcji gaśniczej o kolejne dwie linie wodne, tym razem z pozycji południowej i zachodniej.

Dowodzenie akcją przejął Oficer Operacyjny Miasta, który kontynuował wcześniej ustaloną strategię działań. Gdy pożar został opanowany, przystąpiono do dokładnego przeszukania wnętrz w celu upewnienia się, że w budynku nie ma osób potrzebujących pomocy, oraz przystąpiono do prac rozbiórkowych i zabezpieczenia nadpalonych części konstrukcji. Z wykorzystaniem kamery termowizyjnej sprawdzono ruiny pod kątem ewentualnych ognisk mogących reaktywować ogień.

W akcji brało udział łącznie 6 zastępów straży pożarnej. Po zakończeniu działań ratowniczo-gaśniczych obiekt został przekazany pod nadzór patroli Policji.