Kwesta na Powązkach 2023 - ocalmy zabytkowe nagrobki!
Źródło: fot. SKOnSP im. Jerzego Waldorfa

Kwesta na Powązkach 2023 - ocalmy zabytkowe nagrobki!

Już po raz 49 będą zbierane datki na ratowanie zabytkowych nagrobków

Społeczne

Dodany: 30 października 2023, 19:55

Ostatnie zmiany: 30 października 2023, 19:58

  • Zaduszkowa Kwesta na Powązkach z celebrytami: M. Komorowską i D. Damięckim dla zabytków (31.10-1.11).
  • To otwarta inicjatywa z udziałem różnych grup, odzwierciedlająca niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO.
  • Do tej pory odnowiono ok. 1600 zabytków; film „Kwesta na Powązkach” ukazuje tę tradycję.

Maja Komorowska, Damian Damięcki, Anna Nehrebecka – to tylko niektóre z 350 znanych twarzy, które można będzie zobaczyć podczas 49. edycji kwesty zaduszkowej na Cmentarzu Powązkowskim. Wszystko to w szczytnym celu – ocalenia zabytkowych nagrobków.

Inicjatorem tej akcji był Jerzy Waldorff, który w 1975 roku po raz pierwszy zorganizował kwestę na Starych Powązkach. Tegoroczna edycja odbędzie się we wtorek (31 października) oraz środę (1 listopada), a kwestować będzie można od 9:00 do 19:00.

Początkowo to właśnie warszawscy aktorzy teatralni i filmowi stanowili trzon kwestujących, obecnie jednak skład ten jest znacznie szerszy i obejmuje dziennikarzy, publicystów, polityków, aktywistów, a także uczniów i studentów. Dzięki tej różnorodności kwestowanie na Starych Powązkach żyje i rozwija się zgodnie z zasadami niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Aby ochronić to dziedzictwo, organizatorzy starają się o wpisanie kwesty na Krajową Listę Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji wezmą udział zarówno weterani pierwszej kwesty z 1975 roku, jak Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby debiutujące w tej roli. Wolontariusze przyjeżdżają z różnych zakątków Polski, między innymi z Gdańska, Krakowa, Łowicza i Nowego Targu.

Wśród kwestujących znajdą się między innymi Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz oraz artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Dzięki hojności darczyńców przez ostatnie 49 lat udało się uratować liczne zabytkowe kwater, nagrobki i grobowce, a na 2024 rok zaplanowano odnowienie kolejnych 16 pomników.

Film „Kwesta na Powązkach” opowiada o tej wyjątkowej tradycji, wpisując się w cykl „Niematerialna Warszawa”. Wyprodukowany przez Dom Spotkań z Historią, film jest dostępny za darmo na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=dptKZcxBrRs