Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej
Źródło: PZPN

Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej

Budowę zaplanowano na lata 2024-2027. Inwestycja w Otwocku jest warta ponad 400 milionów złotych.

Społeczne

Dodany: 08 października 2023, 18:29

Ostatnie zmiany: 08 października 2023, 18:29

  • W Otwocku, przy wsparciu finansowym państwa, Polski Związek Piłki Nożnej planuje wybudować Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej. Inwestycja, wartająca ponad 400 mln zł, ma być realizowana w latach 2024-2027.
  • Kompleks będzie pełnił kluczową rolę w szkoleniu i rozwoju piłkarek, piłkarzy, trenerów i sędziów. W centrum będą realizowane też innowacyjne projekty oraz organizowane wydarzenia i turnieje, służące rozwojowi piłki nożnej w Polsce.
  • Wizja centrum zakłada szeroko zakrojone działania wspieraCentrum będzie służyło reprezentacjom narodowym różnych kategorii wiekowych, jak również będzie miejscem organizacji wydarzeń sportowych.

Narodowe Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej zostanie wybudowane w Otwocku przez Polski Związek Piłki Nożnej, z finansowym wsparciem od państwa. Ministerstwo Sportu i Turystyki pozytywnie zaopiniowało wniosek o dofinansowanie tej strategicznej inwestycji, wartego ponad 400 mln zł, w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Centrum, na terenie którego znajdą się liczne boiska, hale sportowe, centrum medyczne i inne niezbędne obiekty, ma stać się kluczowym miejscem szkolenia i rozwoju piłkarek, piłkarzy, trenerów oraz sędziów, a także przewiduje realizację badań oraz wdrażanie innowacyjnych metod szkolenia sportowego.

Projekt ma wspierać rozwój piłki nożnej na wszystkich poziomach, od młodzieżowych reprezentacji, przez edukację i doskonalenie zawodników, aż po organizację międzynarodowych turniejów i promocję piłki nożnej oraz aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnościami. Planowany termin realizacji inwestycji to lata 2024-2027.

Minister Sportu, Kamil Bortniczuk, podkreślił znaczenie centrum dla podnoszenia kompetencji sportowców i realizacji ambitnych projektów sportowych. Z kolei Prezes PZPN, Cezary Kulesza, zaznaczył, że centrum zapewni optymalny rozwój piłkarek i piłkarzy, stając się "domem" dla reprezentacji narodowych i umożliwiając Polsce dołączenie do czołówki europejskich federacji piłkarskich.

Działalność centrum obejmie zarówno aspekty szkoleniowe i treningowe, jak i naukowo-badawcze, wspierając w ten sposób rozwój polskiego futbolu i umiejętności zawodników oraz fachowców z różnych dziedzin piłki nożnej na światowym poziomie.