Most pieszo-rowerowy łączy już oba brzegi Wisły
Źródło: fot. PAP/Paweł Supernak

Most pieszo-rowerowy łączy już oba brzegi Wisły

Powstał na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze - jego budowa nadal trwa - ma być gotowy na wiosnę 2024 roku!

Społeczne

Dodany: 17 października 2023, 18:39

Ostatnie zmiany: 17 października 2023, 18:41

  • Nowy most łączy brzegi Wisły w Warszawie, ukończony wiosną 2024.
  • Służyć ma pieszym, rowerzystom i stanie się symbolem Warszawy.
  • Ma zmienić centrum miasta, łącząc bulwary z Pragą.

Most połączył dwa brzegi Wisły, co ilustruje możliwość sprawnego realizowania tego rodzaju inwestycji. Prezydent miasta podkreślił, że prace rozpoczęto w 2022 roku, a z nadzieją spodziewa się, że most zostanie oddany do użytku na wiosnę 2024 roku. Kiedy zapytano go o konkretne terminy, stwierdził, że będzie on dostępny tak szybko, jak to możliwe, być może już w marcu lub kwietniu.

Warto zaznaczyć, że nowy most ma odgrywać kluczową rolę w zmianie centrum Warszawy. Połączy bulwary z Pragą i przyczyni się do zmian w układzie ulic Okrzei i Karowa. To oznacza, że coraz więcej mieszkańców będzie miało bezpośredni dostęp do Pragi.

Prezydent R. Trzaskowski wyraził nadzieję, że nowy most stanie się symbolem Warszawy i służy zarówno pieszym, jak i rowerzystom. Będzie także miejscem rekreacji dla mieszkańców miasta, a goście z pewnością będą go chętnie wykorzystywać.

Gdy pytano go o nazwę nowego mostu, prezydent poinformował, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta wkrótce. Wygrała ją propozycja "Agrafka" w plebiscycie, więc ta nazwa będzie poważnie rozważana.

Jeśli chodzi o długość mostu i jego przejście na ulicę Karową, prezydent zaznaczył, że podniesienie go o kolejne metry byłoby niewykonalne. Niemniej jednak, zarówno ul. Karowa, jak i ul. Okrzei zostaną poddane remontom. Prace remontowe rozpoczną się od strony ul. Okrzei.

Prezydent wyjaśnił, że na moście nie będzie wyznaczonej osobnej ścieżki rowerowej, ale rowerzyści będą mieli dostęp do mostu.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy, Łukasz Puchalski, podkreślił, że planowane jest przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez Wisłostradę. Przetarg na te prace ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku, a przejście powinno być gotowe przed wakacjami. Będzie ono usytuowane między wlotem do tunelu a ulicą Karową. Po wprowadzeniu sygnalizacji świetlnej będzie również możliwy wyjazd na Wisłostradę z Karowej w obu kierunkach, także w kierunku Gdańska. Obecnie możliwy jest jedynie wyjazd w kierunku południowym.

Przypomniano także o tunelu przy ulicy Bednarskiej, który umożliwia przejście pod Wisłostradą.

Zapowiedziano, że w przyszłym roku przewidziany jest remont ul. Okrzei po stronie Pragi, a długofalowym celem jest zapewnienie mostowi połączenia z ulicą Kawęczyńską oraz z Krakowskim Przedmieściem po stronie Powiśla i Śródmieścia.