Fałszywy hiszpański hrabia zatrzymany przez Policję
Źródło: KRP Śródmieście

Fałszywy hiszpański hrabia zatrzymany przez Policję

W zamian za "pożyczki" obiecywał zaproszenie do jego rezydencji w Hiszpanii.

Kryminalne

Dodany: 28 września 2023, 17:26

Ostatnie zmiany: 28 września 2023, 17:27

  • Funkcjonariusze ze Śródmieścia zatrzymali 62-letniego mężczyznę, który podszywał się pod bogatego arystokratę związanego z hiszpańskim dworem królewskim i wyłudzał pieniądze od swoich ofiar.
  • Oszust udawał chwilowe problemy finansowe i prosił o pożyczki, obiecując w zamian luksusowy pobyt w Hiszpanii.
  • Po złożeniu oficjalnych zawiadomień przez ofiary, które straciły blisko 20 000 złotych, sąd tymczasowo aresztował 62-latka na 3 miesiące.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ze Śródmieścia zatrzymali 62-letniego mężczyznę, podszywającego się pod bogatego arystokratę. Fałszywy hrabia, sugerujący związki z hiszpańskim dworem królewskim, kreował wizerunek luksusowego życia. Poza złotymi dodatkami i luksusowymi zegarkami, udawał właściciela odrzutowców i jachtów.

Wyszukując swoje ofiary na lotniskach i dworcach, zapraszał kobiety na kawę czy drinka, prezentując im opowieści o swoim życiu pełnym imprez oraz znajomościach wśród hiszpańskiej arystokracji. Dzięki tym opowieściom zdobywał zaufanie swoich ofiar.

Twierdził przed nimi, że ma chwilowe problemy finansowe, wynikające z zablokowania jego konta bankowego, i prosił o pożyczki na różne cele, takie jak bilet lotniczy czy zabiegi medyczne. W zamian obiecywał zaproszenie do swojej rezydencji w Hiszpanii.

Choć dwa oficjalne zawiadomienia od ofiar wskazują, że straciły blisko 20 000 złotych, śledczy przypuszczają, że może być więcej poszkodowanych, którzy jeszcze się nie zgłosili. Oszust był już wcześniej karany za podobne przewinienia.

Po przedstawieniu zarzutów sąd, na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ, zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 62-latka na okres 3 miesięcy.