Wystawa czasowa „Odbicia Piękna” -otwarcie & wernisaż
Powrót do listy imprez

Wystawa czasowa „Odbicia Piękna” -otwarcie & wernisaż

Wystawa czasowa „Odbicia Piękna” -otwarcie & wernisaż

Wystawy, spotkania

godz. 18:00
26 paź 2023 - 21 kwi 2024

Bilety

Darmowe

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie z ogromną przyjemnością zaprasza na uroczyste inauguracje ekspozycji czasowej pt. „Refleksje Piękna. Malarstwo chińskie na szkle z kolekcji Mei Lin”.

Ekspozycja „Refleksje Piękna” prezentuje jedną z najobszerniejszych na świecie kolekcji chińskiego malarstwa na szkle, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku. Kolekcja Mei Lin liczy ponad 100 dzieł sztuki, z których 75 zostanie zaprezentowanych w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka.

Malarstwo na szkle zyskało popularność w Chinach od XVII wieku, kiedy to europejscy kupcy i dyplomaci zaczęli prezentować tę formę sztuki na cesarskim dworze. Początkowo sztuka ta była dostępna tylko dla wybranej grupy odbiorców, ale zdobyła ogromną popularność w XVIII wieku. Obrazy z tego okresu były często tworzone z myślą o eksporcie i cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów w Europie oraz Ameryce Północnej. W XIX i XX wieku produkcja malarstwa na szkle była bardziej skoncentrowana lokalnie, a artyści tworzyli dzieła o tematyce bogatej w symbole pomyślności oraz odniesienia do literatury, które były sprzedawane głównie na terenie Chin.

Ekspozycja koncentruje się na tej właśnie lokalnej produkcji. Dzięki życzliwości właścicieli kolekcji Mei Lin, Haitang Mayer-Liem i Rupprechta Mayera, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć unikalne dzieła sztuki z końca dynastii Qing oraz wczesnego okresu republikańskiego.

Na szklanych obrazach widnieją sceny z mitologii, literatury popularnej, przedstawienia przedmiotów przynoszących szczęście, a także portrety dzieci i kobiet. Dzieła te ukazują również sceny z życia codziennego i odzwierciedlają zmieniający się wizerunek kobiety chińskiej na przełomie epok, co wiąże się nie tylko z licznymi przemianami politycznymi, ale również ze zmianami w sferze społeczno-kulturowej.

REFLEKSJE PIĘKNA
Chińskie malarstwo na szkle z kolekcji Mei Lin

Wystawa czasowa
27.10.2023 – 21.04.2024
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 26 października 2023 r. o godz. 18.00, przy ul. Solec 24 w Warszawie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.muzeumazji.pl/wydarzenia/wernisaz-wystawa-czasowa-odbicia-piekna/

Inne imprezy