PositiveArt 2023. 50 lat Nagrody im. Jana Cybisa.
Powrót do listy imprez

PositiveArt 2023. 50 lat Nagrody im. Jana Cybisa.

PositiveArt 2023. 50 lat Nagrody im. Jana Cybisa.

Wystawy, spotkania

godz. 18:00
27 paź 2023 - 22 lis 2023

Bilety

Darmowe

PositiveArt 2023: 50-lecie Nagrody im. Jana Cybisa
Termin ekspozycji: 27.10-22.11.2023
Vernissage: 27.10.2023, godz. 18:00
Adres galerii: Galeria DAP, ul. Mazowiecka 11a

Drodzy Państwo,

Z ogromną radością prezentujemy wydarzenie artystyczne roku - PositiveArt 2023, z okazji 50-lecia Nagrody im. Jana Cybisa. Grupa PositiveArt, istniejąca na scenie artystycznej już od 14 lat, to interdyscyplinarne skupisko twórców związanych z OW ZPAP. W jej ramach, zarówno wybitni polscy artyści, jak i młode talenty wspólnie eksplorują „jasną stronę mocy twórczej”, prezentując dzieła pełne optymizmu i entuzjazmu.

W przeciwieństwie do sztuki zrodzonej z negatywnych doświadczeń, melancholii czy katastroficznej wizji rzeczywistości, twórcy z PositiveArt skoncentrowani są na uwypuklaniu potencjału pozytywnych emocji, siły, zapału i chęci rozwoju. Wspólnym mianownikiem ich dzieł jest fascynacja pięknem natury oraz pozytywnymi działaniami ludzi. Sztuka staje się medium komunikacji z odbiorcą.

Rok 2023 przynosi ze sobą wyjątkowy jubileusz - 50 lat od ustanowienia Nagrody im. Jana Cybisa. Właśnie dlatego tegoroczna wystawa czerpie inspirację z twórczości jej laureatów. To najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce, wprowadzona do obiegu artystycznego przez OW ZPAP w rocznicę śmierci Jana Cybisa, założyciela warszawskiego oddziału. Przyznawana jest za całokształt twórczości w dziedzinie malarstwa, wyłącznie żyjącym artystom. Lista laureatów to prawdziwy panteon polskiej sztuki współczesnej.

Dzięki wystawie w Galerii DAP, artyści z PositiveArt prezentują swoje interpretacje dorobku laureatów Nagrody im. Jana Cybisa. W różnorodności stylów, rozumienia sztuki i wizji świata, którą reprezentują laureaci, jak również w przesłaniu samego Jana Cybisa, znajdą Państwo inspirację do wspólnego twórczego świętowania.

Z radością i artystycznym pozdrowieniem,
Bożenna Leszczyńska
Kurator wystawy, Założycielka grupy PositiveArt, Prezes Zarządu OW ZPAP

Patronat honorowy:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Inne imprezy