„Nieprzezroczyste” – Agnieszka Pajączkowska opowiada o chłopskiej fotografii w Księgarni Czarnego
Powrót do listy imprez

„Nieprzezroczyste” – Agnieszka Pajączkowska opowiada o chłopskiej fotografii w Księgarni Czarnego

„Nieprzezroczyste” – Agnieszka Pajączkowska opowiada o chłopskiej fotografii w Księgarni Czarnego

Wystawy, spotkania

godz. 18:00
21 lis 2023

Bilety

Darmowe

Serdecznie zapraszamy do Księgarni Czarnego na spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, autorką książek "Nieprzezroczyste" oraz "Wędrowny zakład fotograficzny". Pajączkowska, badaczka i kulturoznawczyni, podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat codziennych praktyk fotograficznych w kontekście życia chłopskiego.

Więcej o książce "Nieprzezroczyste":
Książka rzuca światło na często pomijany aspekt fotografii chłopskiej – tej rodzinnej, prywatnej, która rzadko znajduje miejsce w archiwach czy instytucjach. Przez dziesięciolecia ta tematyka nie cieszyła się większym zainteresowaniem i nie była uznawana za część "narodowego dziedzictwa", co prowadzi do straty wielu cennych zdjęć i historii.

Pajączkowska podkreśla, że fotografia nie jest medium przezroczystym, lecz subiektywnym i wielowarstwowym. Przez swój projekt, autorka eksploruje chłopskie fotografie, łącząc analizę wizualną z rozmowami, historiami mówionymi, dokumentami i refleksjami teoretycznymi. Książka stawia pytania o naturę obrazów fotograficznych, ich twórców i funkcję w społecznościach wiejskich, oferując nowe spojrzenie na polską historię XX wieku z perspektywy fotografii.

"Nieprzezroczyste" to także zaproszenie do spojrzenia na to, co zazwyczaj umyka naszej uwadze – na elementy trzeciego planu, tło, rzeczy i osoby poza kadrem.

Więcej o książce znajdziecie na stronie: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/nieprzezroczyste

O autorce:
Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) to kulturoznawczyni i badaczka, specjalizująca się w historii codziennych praktyk fotograficznych. Jest kuratorką, edukatorką wizualną, animatorką kultury oraz autorką projektu i książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny". Dwukrotnie otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także liczne nagrody i wyróżnienia, w tym tytuł "Kulturystki Roku". Mieszka na Pogórzu Izerskim.

Inne imprezy