Surrealizm. Inne mity | Wystawa
Powrót do listy imprez

Surrealizm. Inne mity | Wystawa

Surrealizm. Inne mity | Wystawa

Wystawy, spotkania

godz. 10:00
10 maj 2024 - 11 sie 2024

Bilety

25 - 40 zł

W 2024 roku mija 100 lat od ogłoszenia pierwszego Manifestu surrealizmu przez André Bretona. W 1945 roku Georges Bataille pisał: „Mówi się, że tylko to, co martwe, może być w pełni zrozumiane… To samo można powiedzieć o surrealizmie. To, czym wydaje się być – lub, może raczej, czym jest dla nas – ma zapewne jedynie mglisty związek z tym, czym będzie w przypadku jeśli zostanie kiedyś uznany za coś martwego”. Surrealizm bywał uznawany za martwy już kilkukrotnie, jednak – na co w pełni wskazuje jego ogromna popularność w ostatnich latach – diagnozy te zawsze okazywały się nietrafione.
Przekrojowa wystawa „Surrealizm. Inne mity” to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Kuratorka ekspozycji Hanna Doroszuk proponuje porzucenie ortodoksyjnego sposobu myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Tym samym otwiera namysł nad złożonością, dynamiką i rozpiętością tego ruchu, zainicjowanego we Francji, a rozwijającego się w Europie od lat 20. XX wieku.
Ekspozycję otwierają prace z dwudziestolecia międzywojennego, a kończą dzieła artystek i artystów związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełniają prace współczesnych twórczyń i twórców. Poza malarstwem na wystawie będzie można zobaczyć typowe dla surrealizmu techniki takie jak dekalkomania, asamblaże, kolaże czy różnego rodzaju surrealistyczne przedmioty. Pokażemy także szeroki wybór surrealistycznej fotografii.
Obok prac z kolekcji MNW na wystawie zaprezentujemy dzieła wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.

Kuratorka: Hanna Doroszuk

Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 7, 00-495 Śródmieście
___
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Inne imprezy